+420 222 517 466

Advokát v údivu: Kam zmizela dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání?

Advokát v údivu: Kam zmizela dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání?

Přestože dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání měla být podle nového zákona snížena od letošního ledna z 250.000 Kč na 50.000 Kč, kvůli změnám v legislativním procesu nyní není stanovena. Uvedl to advokát Jan Vych ze společnosti Vych & partners. Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn k tomu uvedl, že zákon není dostatečně jednoznačný, ale práci inspekce to nijak neochromuje.

advokat_kopaci

Zemní práce, Foto: Hans Štembera


Pokuta má podle Vycha od ledna pouze maximální hranici, která je deset milionů Kč. Kontrolní orgány tak mají širší prostor při ukládání pokut v situacích, kdy je společenská nebezpečnost správního deliktu velice nízká, upozornil. Hahn uvedl, že legislativa při přesném stanovení dolní hranice bude upravena v řádu týdnů, maximálně měsíců. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na tom, aby situaci vyjasnilo, dodal.

Minimální hranice pokuty za nelegální práci stanovil zákon o zaměstnanosti původně částkou 250.000 Kč. Kdykoli kontrolní orgán zjistil, že byla naplněna skutková podstata nelegální práce, musel bez ohledu na nízkou společenskou nebezpečnost takového jednání pro společnost uložit pokutu alespoň v této výši. To bylo podle Vycha pro řadu drobných podnikatelů likvidační.

Novelou, kterou iniciovalo MPSV a jež byla schválena v červnu 2014, měl zákonodárce v úmyslu snížit s účinností od ledna 2015 dolní hranici pokuty na 50.000 Kč. Důvodová zpráva to odůvodnila možným likvidačním charakterem původní částky a překročením preventivního charakteru smyslu minimální hranice pokuty. V průběhu legislativního procesu přijímání této změny však Ústavní soud zrušil slova „nejméně však 250.000 Kč“.

Nelegální prací je také takzvaný švarcsystém (fingovaný obchodní vztah), tedy výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, zaměstnávání cizinců bez platného povolení k pobytu či zaměstnávání cizinců bez platného povolení k zaměstnání.

Autor: pas, čtk

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners