Nový zákon o zadávání veřejných zakázek přijala odborná veřejnost nejednotně. Zatímco podle Hospodářské komory ČR vytváří zákon prostor pro klientelismus a korupci, aliance Šance pro budovy ho vítá kvůli sofistikovanějším postupům. Podle protikorupční organizace Transparency International teprve čas ukáže, jestli je zákon dobře připravený. Návrh zákona dnes ve třetím čtení schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát, poté ho obdrží k podpisu prezident.
„Nový zákon nezkultivuje prostředí veřejných zakázek v ČR tak, jak by měl. Zásadně se nezmění kvalita plnění, ani se neodstraní problémy s podhodnocenými zakázkami. Zákon také vytváří prostor pro klientelismus a korupci,“ uvedla viceprezidentka hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.
Zákon podle ní neukládá zadavatelům povinnost posuzovat i jiná kritéria zakázek, než jen nejnižší cenu. „Zákon zároveň neřeší identifikaci mimořádně nízké nabídkové ceny. Bez zavedení výpočetních vzorců nebo procentních sazeb nebudou mít zadavatelé jasno, které nabídky je nutné už považovat za mimořádně nízké,“ dodala.
Transparency International (TI) uvedla, že schválený zákon přinesl řadu pozitivních změn, které i sama požadovala, třeba povinnost vítězných firem dokladovat své skutečné vlastníky. Zopakovala kritiku zavedení poplatků za podněty k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Nový zákon dává zadavatelů větší volnost, ale zároveň klade větší nároky na řízení a kontrolu. Jestli se nová filozofie osvědčí, ukáže až čas,“ uvedl programový ředitel české pobočky TI Radim Bureš.
Největší objem veřejných zakázek jde do stavebnictví. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je dobře, že zákon prošel. „Je to dobrá zpráva hlavně pro zadavatele. I když musím poznamenat, že zákon ve své výsledné podobě je tvrdší než evropská směrnice a že jeho projednávání podléhalo politické rétorice často vyplývající z neznalosti předloženého návrhu,“ uvedl.
Podobně se vyjádřil jednatel firmy Swietelsky Petr Čížek. „Místo věcného projednávání zvítězilo politikum. Především jsme chtěli, aby byly vícepráce posuzovány podle evropských norem. To se nestalo, protože když se před politiky řekne vícepráce, mají červeno před očima a hned si představují korupci. A jestli se bude soutěžit i podle jiného kritéria než ceny, to ukáže až praxe,“ doplnil.
Aliance Šance pro budovy nový zákon vítá. „Zákon klade důraz na sofistifikovanější postupy při zadávání zakázek, což by mělo zadavatele motivovat k požadování kvality za přiměřenou cenu, například s využitím hodnocení podle nákladů životního cyklu budovy,“ řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy, která alianci spoluzaložila.
Podle experta na veřejné zakázky z advokátní kanceláře Vych & Partners Jana Vycha je problematická povinnost zaplatit 10.000 korun při podání podnětu k ÚOHS. „Je to stejné, jako by běžný občan přišel na policii podat trestní oznámení a na služebně mu řekli, že nejprve musí uhradit správní poplatek. Jakkoliv je možno uvítat snahu eliminovat tzv. šikanózní návrhy, tento způsob je krajně problematický,“ upozornil. Toto ustanovení bude dříve či později předmětem posouzení ze strany Ústavního soudu, dodal.
Nový zákon podle předkladatelů zadavatelům umožní mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Zadavatelé dostanou také více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset vybírat výhradně podle nejnižší ceny. Vítězné firmy také budou muset odkrývat své skutečné vlastníky.
Zdroj: ČTK, Finanční noviny