CONSULT BEFORE FIGHT

+420 222 517 466

KOUPILI JSME SPOLEČNOST – financování akvizice

KOUPILI JSME SPOLEČNOST – financování akvizice

financování akvizice

V minulém díle jsme se zabývali otázkou, zda jít do koupě společnosti sám nebo zda zvolit spolupráci s dalšími investory. V tomto díle se v krátkosti zaměříme na různé způsoby financování akvizice a provozních nákladů nově získané společnosti. Asi totiž všichni tak nějak cítíme, že bez zdroje financování akvizice to nepůjde. A jak takové zdroje mohou vypadat? Pojďme se na ně podívat!

Ekvita… cože?

Ať už jste odborník a ve finančnických i korporátních termínech se vyznáte nebo se v nich naopak zatím příliš neorientujete, tak není od věci nejprve krátké vysvětlení pojmů.

Pokud se bavíme o dluhovém financování, tak tím myslíme takové způsoby financování, při kterých investor nezískává obchodní podíl ve společnosti. Společnost si tedy takto získané peníze připíše jako tzv. cizí kapitál (moudří už vědí, že se nám v účetní závěrce zobrazí mezi pasivy).

Oproti tomu ekvitní financování je přesným opakem – investor za svou investici získává obchodní podíl ve společnost. Ekvita tak představuje peněžitý nebo nepeněžitý vklad do společnosti výměnou za její obchodní podíl. To znamená, že ekvita utváří tzv. vlastní kapitál společnosti.

Je dobré tyto dvě základní formy financování znát, protože finanční bilance společnosti, tedy jak moc je zadlužená (podíl kapitálu cizího oproti kapitálu vlastnímu), je jedním z nejdůležitějších parametrů, na základě kterých se banky rozhodují, zda vám úvěr poskytnou a s jakou úrokovou sazbou.

Rozložení či odložení kupní ceny

Sice se pojmově nejedná o zdroj kapitálu ani o způsob financování, ale nelze vynechat i pečlivé nastavení podmínek hrazení kupní ceny. Ta může být jednak rozložena do několika splátek, nebo může mít odloženou splatnost.

  • Výhody: menší iniciální nápor na rozpočet, možnost sladit s harmonogramem financování.
  • Nevýhody: odvíjí mj. od finanční stability prodejce, potenciální riziko přísných smluvních pokut, může zahrnovat složité vyjednávání.

ZPŮSOBY FINANCOVÁNÍ AKVIZICE

1. Vlastní kapitál k financování akvizice

Samozřejmě, v případě, že sami disponujeme potřebnými finančními prostředky (či vysoce likvidními aktivy), nemusíme nutně další zdroje financování využít. Ne nadarmo se říká „cash is the king“. Vlastní financování je nejjednodušší způsob financování akvizice, avšak vždy nemusí být nejlepší z ekonomického hlediska. To je však na jinou diskuzi.

2. Tradiční bankovní půjčky

Bankovní půjčky jsou jedním z nejběžnějších způsobů financování akvizice. Banky nabízejí různé úvěrové produkty určené právě pro obchodní akvizice. Těmi nejvhodnějšími a nejběžnějšími jsou:


Běžné termínované úvěry: Tradiční jednorázové úvěry splácené v průběhu pevně stanovené doby pravidelnými splátkami, jsou vhodné pro pokrytí velkých počátečních nákladů.

  • Výhody: předvídatelný splátkový kalendář, pevné úrokové sazby.
  • Nevýhody: přísná kritéria pro způsobilost, možná potřeba zajištění, pravidelné závazky k obsluze dluhu.

Úvěrové linky: banka poskytne jakýsi uvěrový rámec namísto jediného úvěru. Na tomto základě získáte flexibilní přístup k finančním prostředkům až do určitého limitu, což může být užitečné pro řízení potřeb hotovostních toků během akvizice a množství proměnných během počátečního provozu společnosti.

  • Výhody: flexibilita při výběru a splácení, úroky pouze na čerpanou částku.
  • Nevýhody: proměnlivé úrokové sazby, možné roční poplatky a omezení úvěrového limitu.

3. Joint Venture (JV)

Zdroje financování někdy nemusíme řešit, pakliže máme finančně silné obchodní partnery, se kterými se na akvizici podílíme. Pokud tedy společnost zamýšlíme přetavit v JV, tedy v „podvozek“ pro budoucí společné podnikání, tak máme s ohledem na finance vyhráno. Pro výhody a nevýhody této varianty můžete nahlédnout do předchozího dílu, kde jsme se aspektům spolupráce s obchodními partnery věnovali.

4. Venture Capital (VC) a Private Equity (PE)

Jedná se o formy ekvitního financování. Pojmově je VC podřazen PE. Stěžejní rozdíl je v míře rizika pro investora (a také požadavcích na výnos z investice). VC investoři se totiž pohybují na poli tzv. rizikového kapitálu, neboť volí především start-upy nebo potenciálně právě i nadějné čerstvě akvírované společnosti. Podstatou ekvitního financování je, že investor za poskytnutý kapitál získá podíl ve společnosti. To je ideální pro větší akvizice nebo podniky s vysokým růstovým potenciálem.

  • Výhody: financování pro inovativní a vysoce rostoucí podniky prostřednictvím VC, strategická podpora, možnosti navázání kontaktů, stabilní a dlouhodobější podpora v případě PE.
  • Nevýhody: významné ředění podílů ve společnosti a částečná ztráta kontroly, aktivní zapojení investorů (zejména u PE), v případě VC vysoké tlaky na výkon.

5. Mezaninové financování akvizice

Mezaninové financování je hybridem dluhového a ekvitního financování a slouží především právě k financování akvizice. Obvykle zahrnuje jakýsi úvěr s možnostmi konverze na ekvitu, což poskytuje zajímavé řešení pro vyplnění mezery mezi seniorním (nadřízeným) dluhem, obvykle vůči bankám nebo majitelům dluhopisů a juniorním (podřízeným) dluhem vůči spřízněným osobám, respektive vlastním kapitálem. Na českém trhu si mezaninové financování zatím své místo spíše hledá.

  • Výhody: flexibilní struktura, menší ředění vlastnictví než u VC nebo PE.
  • Nevýhody: vyšší náklady ve srovnání s běžným bankovním dluhem, složité podmínky a vyšší riziko pro věřitele (z čehož plynou přísnější podmínky pro dlužníka).

6. Crowdfunding

Crowdfunding je forma investování, kdy se drobní investoři zpravidla prostřednictvím aplikace v telefonu podílejí na financování úvěru a zároveň samozřejmě také na výnosech. Crowdfundingové platformy jsou inovativním způsobem získávání kapitálu, zejména pro investory se silnou komunitou nebo spotřebitelskou pověstí. Crowdfunding umožňuje získávat malé částky kapitálu od velkého počtu investorů.

  • Výhody: přístup k široké základně investorů, ověření obchodního nápadu prostřednictvím podpory komunity.
  • Nevýhody: regulace, veřejné zveřejnění obchodních plánů, a potenciálně nižší částky kapitálu ve srovnání s institucionalizovaným financováním.

Závěr

Financování akvizice a následného provozu nově získané společnosti vyžaduje pečlivé plánování a zvážení různých možností. Každá metoda financování má své výhody a nevýhody, a nejlepší volba závisí na Vašich konkrétních okolnostech, finančním zdraví cílové společnosti a Vašich strategických cílech.

V našem příštím článku se budeme zabývat procesem due diligence z pohledu kupujícího. Nechceme přece koupit žádné „šméčko“ a díky důsledné právní prověrce se přesně tomu můžeme vyhnout. Není totiž nic horšího, než finalizovat akvizici a nakonec zjistit, že jste se střemhlavě vrhli do pěkných problémů.

Potřebujete poradit či zastoupit při koupi společnosti? Máte jakékoli dotazy k našemu seriálu či k financování akvizice? Obraťte se na nás! S koupí společností máme dlouholeté zkušenosti!

JUDr. Ing. Jan Vych, advokát a partner

Adam Sznapka

Mgr. Adam Sznapka, koncipient

Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.
Další články

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners