+420 222 517 466

Právo na informace

Právo na informace

Městský soud v Praze začátkem letošního roku rozhodoval o popření práva na informace, kdy žadatel žádal příslušné správní orgány o sdělení informace, kdo je skutečným majitelem společnosti Agrofert. Městský soud v Praze ve svém rozsudku č.j. 11 A 78/2021-31 ze dne 6.1.2022 konstatoval, že přímo účinná ustanovení čl. 30 odst. 1 a odst. 5 směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu ve znění směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/843 zaručují komukoli z široké veřejnosti právo na informace o skutečném majiteli, a to v rozsahu jméno, datum narození, země bydliště, státní příslušnost a povaha a rozsah jeho účasti ve společnosti či jiné právnické osobě zapsané v rejstříku. Správní orgány jsou tedy na základě výše uvedené právní úpravy povinny poskytnout i informace o skutečném majiteli společnosti v podstatě komukoli, kdo je o to požádá.

Předmětné rozhodnutí najdete ZDE.

Mgr. Lucie Špičková
advokátka

Další články
letadlo v národním parku

Právní úprava leteckého provozu ve zvláště chráněných územích

Právní předpisy v oblasti leteckého práva jsou však značně ovlivněny i zájmem na ochranu životního prostředí. Vzhledem k rostoucí oblibě létání z řad široké veřejnosti se zvyšuje počet osob, které se podílejí na leteckém provozu ve zvláště chráněných územích, aniž by byly dostatečně obeznámeni s relevantní právní úpravou včetně rizik s tím spojených.

Číst více

Jak na prodej společnosti?

Prodej dlouho budované společnosti je náročný a zdlouhavý proces, který je však možné výrazně zjednodušit. Určitě je ale na začátku dobré si vybrat vhodný okamžik, a to jak dle situace na trhu, tak dle situace ve společnosti samotné. Pokud je to možné, doporučujeme si na vhodný okamžik i počkat.

Číst více
Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners