+420 222 517 466

Daňové změny pro rok 2024

Daňové změny pro rok 2024

Dne 22. 11. 2023 podepsal prezident návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, tzv. konsolidační balíček[1]. Od 01. 01. 2024 nás čeká velké množství změn a v tomto článku se zaměříme na ty, které se týkají daní.

Daň z přidané hodnoty 

Významně se změní § 47 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty. Od roku 2024 současné tři sazby DPH nahradí pouze dvě, a to 12 % a 21 %. Do nižší sazby daně budou spadat například potraviny, rostliny, zvířata či noviny. Kompletní seznam zboží podléhající této snížené sazbě je upraven v příloze č. 3 výše zmíněného zákona.

Zvýšení daně z příjmů právnických osob

Ani zákon o daních z příjmů nezůstane beze změny. Za povšimnutí stojí změna § 21 odst. 1, ve kterém bude sazba daně z příjmů právnických osob nově činit 21 % místo současných 19 %.

Změny týkající se fyzických osob

Další novinkou je, že fyzické osoby, které přesáhnou již 36násobek místo původního 48násobku průměrné mzdy za rok, budou podléhat vyšší, tedy 23% daňové sazbě. Ke změně došlo i u slevy na manželku/manžela, která bude moci být použita pouze u toho z manželů, který pečuje o dítě mladší 3 let. Současně již od roku 2024 nebude možné uplatňovat slevu na dani studenta a slevu za umístění dítěte. Zaměstnanci navíc zaplatí více na nemocenském pojištění.

Daň z nemovitých věcí

Novela zákona o dani z nemovitých věcí zvýší sazby této daně přibližně na 1,8 násobek. Kupříkladu u obytného domu se základní sazba daně dle § 11 odst. 1 písm. a) zvýší z 2,- Kč za 1 m² na 3,50 Kč. Výnos daní získaný tímto způsobem připadne obcím, které však obdrží méně financí ze sdílených daní, což by mělo mít pozitivní účinek na státní rozpočet.

Na závěr dodáme, že zvýšení daně nemine ani tabákové výrobky, hazardní hry a zvýší se i cena dálniční známky. Konsolidační balíček obsahuje velké množství dalších změn, v dnešním článku jsme se Vám snažili shrnout ty z našeho pohledu nejzásadnější.

Zdroj: leagle.one

Mgr. Lucie Špičková, advokátka

Nikol Zlámalová, právní praktikantka


[1] Všechny změny zákonů jsou uvedeny zde: https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=9&ct=488&ct1=0&v=SZ

Další články
Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners