+420 222 517 466

Kritikům se v odpadovém zákoně opět nelíbí poplatky a nízké cíle

Kritikům se v odpadovém zákoně opět nelíbí poplatky a nízké cíle

Na chybějící recyklační slevu, vysoké poplatky za skládkování a další nedostatky poukazují odborníci v souvislosti s návrhem nového zákona o odpadech. Dostatečně podle nich nenavazuje na moderní evropské trendy, řeší naopak některé jiné problémy. Ministerstvo životního prostředí poslalo paragrafové znění do meziresortního připomínkového řízení. S ním představuje i nový zákon o výrobcích s ukončenou životností. Obě normy by měly přinést zásadní změny v nakládání s odpady.

Věcný záměr obou norem už loni na jaře schválila vláda i k němu zazněla ale kritika. Připomínkové řízení k oběma zákonům potrvá do 26. února, vypořádání slibuje MŽP do konce března. Účinné by mohly být od ledna 2018.

„Obecně se zákon snaží řešit spoustu praktických problémů, které v současné době v legislativě jsou a není na ně jednoznačná odpověď,“ řekla ČTK expertka na odpadovou legislativu Lucie Matějíková. Za negativum zákona ale považuje nedořešení řady témat, třeba problémy s nakládáním s odpady v administrativních komplexech a obchodních centrech.

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) zastupující osmdesátku firem dlouhodobě kritizuje návrhy MŽP kvůli násobnému zvýšení poplatků za skládkování. Podle asociace úzce souvisí s náklady obcí a poplatky občanů. Tvrdí, že navrhovaná opatření vyjdou obce a původce odpadů zbytečně draho.

Zákonu i plánům odpadového hospodářství chybí také podle kritiků nové evropské cíle pro nakládání s odpady, které hovoří o potřebě třídění, úprav odpadů a recyklace. Už za devět let – v roce 2025 – by mělo Česko recyklovat až 60 procent veškerého komunálního odpadu, teď je to jen zhruba přes 30 procent.

„Čím dříve na to připravíme zákon a následně technologie tím lépe. Navíc tato cesta násobné zdražení v žádném případě nepotřebuje. Násobné zdražení je naopak nezbytné pro spalovny odpadů,“ reagoval ředitel ČAOH Petr Havelka. Expert Hnutí Duha Ivo Kropáček postrádá recyklační slevu. Recyklační sleva by podle něj měla výrazně snížit zvýšené poplatky za skládkování obcím, které dosahují vysoké míry recyklace nebo produkují málo zbytkových směsných odpadů.

Poplatek za ukládání odpadů na skládku

tab

Zdroj: ČTK, www.ekolist.cz

Tým Advokátní kanceláře Vych & Partners, s.r.o.

Další články
letadlo v národním parku

Právní úprava leteckého provozu ve zvláště chráněných územích

Právní předpisy v oblasti leteckého práva jsou však značně ovlivněny i zájmem na ochranu životního prostředí. Vzhledem k rostoucí oblibě létání z řad široké veřejnosti se zvyšuje počet osob, které se podílejí na leteckém provozu ve zvláště chráněných územích, aniž by byly dostatečně obeznámeni s relevantní právní úpravou včetně rizik s tím spojených.

Číst více

Jak na prodej společnosti?

Prodej dlouho budované společnosti je náročný a zdlouhavý proces, který je však možné výrazně zjednodušit. Určitě je ale na začátku dobré si vybrat vhodný okamžik, a to jak dle situace na trhu, tak dle situace ve společnosti samotné. Pokud je to možné, doporučujeme si na vhodný okamžik i počkat.

Číst více
Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners