CONSULT BEFORE FIGHT

+420 222 517 466

Nemáte zápočtový list? Zaměstnavateli hrozí pokuta 2 miliony

Nemáte zápočtový list? Zaměstnavateli hrozí pokuta 2 miliony

Až dva miliony korun – tolik může zaměstnavatel zaplatit za to, že bývalému zaměstnanci nevydal včas zápočtový list. Zpřísnění pokuty platí od nového roku. I tak ale propuštění lidé často přicházejí na úřady práce bez tohoto důležitého dokumentu. Někdy mají problém se ho vůbec domoct. Zákoník práce ale hovoří jasně – zápočtový list musí zaměstnavatel vydat nejpozději poslední den pracovního poměru.

zapoctovy_list_1

Zaměstnavatel je povinen zápočtový list vydat

Nezaměstnané i bez důležitého dokumentu na úřadech práce sice zaevidují, zápočtový list ale musí dodatečně přinést každý. Lhůta je osm dní.

V loňském roce rozdal Státní úřad inspekce práce za nevčasné vydání dokumentu, jež je vlastně potvrzením o zaměstnání, pokuty v celkové výši téměř 4 milionů korun. „Oblastní inspektoráty práce plnění důsledně kontrolují. Výše pokuty je až do 2 milionů korun,“ říká Dalimila Solnická z inspekce.

zapoctovy_list_2

Pokuty za loňský rok, Zdroj: ČT24
Zaměstnavatelé se brání tím, že potvrzení nestíhají tak brzy vydat. „Toto je poměrně dost přísné pravidlo. Ten zaměstnavatel nemusí disponovat všemi podklady pro to, aby řádně pracovní vztah ukončil,“ říká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků. Firmy navíc předání zápočtového listu často podmiňují splněním dalších podmínek. „Veškerá tato jednání jsou v přímém rozporu se zákoníkem práce,“ upozorňuje právník Jan Vych.

Za prvních několik týdnů letošního roku zjistila inspekce nevydání zápočtového listu u sedmnácti podniků. Maximální pokutu ale obvykle uděluje až za více zjištěných chyb najednou.

Autor: ČT24

Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.
Další články

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners