+420 222 517 466

Stát chystá „bič“ na majitele pozemků kvůli černým skládkám

Stát chystá „bič“ na majitele pozemků kvůli černým skládkám

Obce by mohly podle návrhu nového zákona o odpadech získat více pravomocí při likvidaci černých skládek, majitelům pozemků chce uložit více povinností. Ministerstvo životního prostředí, které zákon poslalo do meziresortního připomínkového řízení, tvrdí, že se obce budou moci konečně opřít o legislativu a vlastníci budou povinni spolupracovat. Skuteční viníci černých skládek ve volné krajině se těžko hledají. Podle oslovených odborníků budou například majitelé pozemků, třeba lesů a polí, těžko dokazovat, že černou skládku nezpůsobili.

„Černé skládky jsou zakletým problémem ústavního a majetkového práva. My jsme se všemi ústavními principy zabývali v novém zákoně zcela dopodrobna a našli jsme způsob, který pomůže,“ řekl Jan Maršák z odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí. Spočívá podle něj v tom, že zákon dá postup, jak zjistit osobu, která černou skládku založila, a zajistit odklizení.

Pokud se na pozemku objeví černá skládka a nebude se vědět, kdo ji způsobil, může podle návrhu obec majiteli či uživateli (typicky nájemci) pozemku nařídit, aby takový odpad odstranil. Majitel pak bude muset prokázat, že černou skládku nezpůsobil, například že v minulosti takový odpad nevytvořil nebo na místě nic nestavěl.

„Přestože to není váš odpad a někdo vám ho na pozemek složí, musíte vy jako vlastník/uživatel prokázat, že jste to nezpůsobil. My právníci nemáme rádi prokazování negativní skutečnosti, protože prokázat, že já jsem něco neudělala, je značný problém, zejména když nemůžete ukázat na toho, kdo to udělal, a doložit, že to udělal on,“ uvedla expertka Lucie Matějíková.

Problémy tedy mohou nastat například u soukromých polí, lesů nebo i na pozemcích u chat a dalších nemovitostí, kde se jejich majitel objevuje jednou za čas. Podle Matějíkové nebude mít šanci zjistit, kdo černou skládku způsobil, a odpovědnosti za černou skládku se zprostit.

Místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal upozornil, že návrh zákona problém s černými skládkami neřeší. Obce je už nyní likvidují a neustále řeší náklady. „Stává se, že nejsme schopni dokázat v rámci přestupkového řízení o deliktu, že tu černou skládku způsobil majitel,“ řekl. Ani navrhované dotace od Státního fondu životního prostředí nepovažuje za jistotu. Tou by podle něj byla spíše část výnosu ze skládkovacího poplatku, který se chystá ministerstvo několikanásobně zvýšit.

Když osobu nedohledáme, budeme na majitele lesa uvalovat exekuci, aby to odstranil? To je trochu nesmysl,“ poukázal na návrh zákona. Podle ministerstva by exekuce spočívala v tom, že by vlastník odstranil odpad na vlastní náklady. V minulosti například Česká inspekce životního prostředí řešila nejzávažnější případy desítek tisíc tun nelegálně dovezených odpadů z Německa na Frýdlantsku, Liberecku, Žatecku a Tachovsku, například v lokalitě Arnoltice bylo původně navezeno až devět tisíc tun nelegálních odpadů.

Návrh zákona také uvádí, že každý, kdo se dozví o takzvané černé skládce, je povinen ji nahlásit. To se nyní podle Maršáka může dít díky aplikaci ZmapujTo. Majiteli, který černou skládku na svém pozemku nenahlásí a ta ohrozí významně životní prostředí, bude hrozit pokuta až sto tisíc korun. „Nicméně je potřeba si uvědomit, že je jistě v zájmu vlastníků problematiku řešit hned na začátku, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich vlastnictví, a jsou zodpovědní za svůj majetek,“ dodal Maršák.

Zdroj: ČTK, www.tyden.cz,  

Tým Advokátní kanceláře Vych & Partners, s.r.o.

Další články
letadlo v národním parku

Právní úprava leteckého provozu ve zvláště chráněných územích

Právní předpisy v oblasti leteckého práva jsou však značně ovlivněny i zájmem na ochranu životního prostředí. Vzhledem k rostoucí oblibě létání z řad široké veřejnosti se zvyšuje počet osob, které se podílejí na leteckém provozu ve zvláště chráněných územích, aniž by byly dostatečně obeznámeni s relevantní právní úpravou včetně rizik s tím spojených.

Číst více

Jak na prodej společnosti?

Prodej dlouho budované společnosti je náročný a zdlouhavý proces, který je však možné výrazně zjednodušit. Určitě je ale na začátku dobré si vybrat vhodný okamžik, a to jak dle situace na trhu, tak dle situace ve společnosti samotné. Pokud je to možné, doporučujeme si na vhodný okamžik i počkat.

Číst více
Dočetli jste až sem?

Přihlašte se k odběru novinek

Uveďte zde svůj e-mail, ať Vám neuteče žádná aktualita z naší kanceláře.

Děkujeme za návštěvu našich stránek.

Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.

Advokátní kancelář Vych a partners